ଆପଲକୁ ଆମେରିକାର ଧମକ: ଯଦି ଭାରତ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥାଅ ତେବେ…

0 7,718

କରୋନା ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏତେ କୁଖ୍ୟାତ ହୋଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଦେଶ ଚୀନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ନୁହଁନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ସହରରୁ ବିସ୍ତାରିତ କରୋନା ଭାଇରସ ଅଗ୍ନି ପରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିଛି। ତେବେ ଏହି ସମୟରେ କୌଣସି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍ ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ବୃହତ୍ତମ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଆପଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜକୁ ଭାରତକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। ଚୀନ୍‌ର ଜାଲିଆତି ଏବଂ ଚାଲାକି କାମ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ ଛାଡି ଭାରତକୁ ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ତେବେ ବୃହତ୍ତମ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ଆପଲ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଛାଡ଼ି ଭାରତକୁ ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି, ଯାହାକୁ ଆମେରିକା ସହି ପାରୁନି, ସେଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ଆପଲକୁ ଧମକ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି କମ୍ପାନୀ ଭାରତକୁ ଯାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବଡ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିବ। ଆମେରିକା ଚାହୁଁଛି ଯେ ଆପଲ୍ ଆମେରିକା ସହ କାମ କରୁ ଏବଂ ଭାରତ ଆଡକୁ ନ ଯାଉ। ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ଆପଲ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ଏବଂ ଆମେରିକା ଆପଲ୍ ର ବଡ କ୍ଷତି କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଉଛି। ଯଦିଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କଣ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଜଣାପଡିବ ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଆପଲରେ ପୁନଃ ସମନ୍ୱୟ ହେଉଛି କି ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.