ସବୁ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରେ ମିଳୁଛି କରୋନାର ଏହି ଔଷଧ, ଗୋଟେ ବଟିକାର ଦାମ୍ ଜାଣି ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

0 16,656

କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଔଷଧ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଔଷଧର ନାମ ହେଉଛି- Dexamethasone। ବ୍ରିଟେନର ବ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ 2000 କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଛି। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଔଷଧ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ସହଜ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ।

ଅଲଜାଜିରାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଡେକ୍ସାମେଥାସାନ ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ 2000 କରୋନା-ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ଔଷଧର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସକରାତ୍ମକ ହେବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖୁସି ହୋଇଥିଲେ। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦଳ କହିଛି ଯେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରୁ ନ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଔଷଧର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଉତ୍ସାହଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ମୃତ୍ୟୁକୁ 35% ହ୍ରାସ କରିବ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକ ପିଟର ହୋର୍ବିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସାହାଯ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଅକ୍ସିଜେନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୀବନ୍ତ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ଉପକାରୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଡେକ୍ସାମେଥାସୋନ ଏକ ଶସ୍ତା ଔଷଧ ଏବଂ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବିଶ୍ୱର ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଡେକ୍ସାମେଥାସାନ୍ ଔଷଧ ଭାରତରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଅଧିକାଂଶ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଏହି ଔଷଧ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ କିଣାଯାଇପାରିବ। ବିଜନେସ୍ ଟୁଡେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଡେକ୍ସାମେଥାସାନର ଗୋଟିଏ ଟାବଲେଟର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 20 ପଇସା ଥିବାବେଳେ 10 ଟି ଟାବଲେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 3 ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ଔଷଧ ସାଧାରଣତଃ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଆଜମା, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଆଖି ସଂକ୍ରମଣ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଔଷଧ ଉପରେ ଏକ ଦୃଢ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.