ସରକାର ବତେଇଲେ କରୋନାର ୨ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ, ଏହି ୨ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରିବା ଜରୁରୀ

0 7,543

ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କରୋନାର ସର୍ବାଧିକ ମାମଲା ତାଲିକାରେ ଋଷ ପରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର କରୋନା ତାଲିକାରେ ଦୁଇଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଶନିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଗନ୍ଧ ନ ବାରି ପାରିବା ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ଚିହ୍ନିବାର କ୍ଷମତା ହରାଇବା କରୋନାର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ। ଡାକ୍ତରୀ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ ଯଥାକ୍ରମେ ଆନ୍ସୋମିଆ ଏଗିକିଆ କୁହାଯାଏ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଲକ୍ଷଣକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କରୋନା ତାଲିକାରେ ରେକର୍ଡ କରିନଥିଲା।

7 ଜୁନ୍ ରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ଜାତୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ବୈଠକରେ ଏହାକୁ ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ତାହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ମେ ମାସରେ, ଆମେରିକାର ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର (CDC) ଏହି ଦୁଇଟି ଲକ୍ଷଣକୁ ତାଲିକାରେ ଯୋଡିଥିଲା। ଏହି ତାଲିକାରେ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଜ୍ୱର, କାଶ, ଥକାପଣ, ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଡାଇରିଆ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସିଡିସି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏମିତି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିବା ପରେ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ଚିହ୍ନିବାର କ୍ଷମତା ହରାଉଛନ୍ତି।

ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁମାନେ କରୋନାର ଏହି ଦୁଇଟି ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏପରି ଅନେକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀମାନେ କାଶ କିମ୍ବା ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସ୍ୱାଦ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଚିହ୍ନିବା କ୍ଷମତା ହରାଉଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଅନେକ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କ କେବଳ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ କି କେତେକ ଏସିମ୍ଟୋମେଟିକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, WHO ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ବିନା ଲକ୍ଷଣ ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମାତ୍ର 6 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.