ଯଦି କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସେ ତେବେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ କରନ୍ତୁ ଏହି ୬ଟି କାମ, ନହେଲେ ପଡିବେ ଅସୁବିଧାରେ

0 896

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ପଜିଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ଅଲଗା ରହିବାକୁ କିମ୍ବା କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟରକୁ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେବେ କରୋନା ପଜିଟିଭ ହେବା ପରେ କୌଣସି କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେହି ୫ ଟି ବିଶେଷ କଥା ଯାହା ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

୧.ଇନସୁରାନ୍ସ: ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କର ବୀମା ପଲିସି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଅତିକମରେ 7 ଦିନ ରହିବା ପାଇଁ ତୁମର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମାଧାନ(ଏମାଉଣ୍ଟ) ରହିବା ଉଚିତ୍। ଏକ ଭଲ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ 3.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇପାରେ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଫେମିଲି ଫ୍ଲୋଟର ଯୋଜନା କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ ଯୋଜନା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ କେତେ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବା ଉଚିତ୍, କାରଣ କୋଭିଡ୍ -19 ର ଭ୍ୟାକସିନ ପାଇଁ ମାସ ମାସ ଲାଗିଯିବ।

୨.ବେଡର ଉପଲବ୍ଧତା: ବେସରକାରୀ ସୁବିଧା ସରକାରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍, ତେଣୁ ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଉଭୟ ବିକଳ୍ପ ଅଛି, ତେବେ କୋଭିଡ୍ ୱାର୍ ରୁମ୍ କିମ୍ବା CMO କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ।

୩. ଆଇଡି ଏବଂ କୋଭିଡ ରିପୋର୍ଟ: ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ, ଅଫିସ୍ ଆଇ କାର୍ଡ, ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ -19 ଭଳି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଦଲିଲ ଆଣିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ଅନେକ ସମୟରେ ଏସବୁର ଦରକାର ପଡିବ।

୪. ଏ ଜିନିଷ ସବୁ ନିଶ୍ଚିତ ପ୍ୟାକ କରନ୍ତୁ: ପାଣିକୁ ଗରମ ରଖୁଥିବା ବୋତଲ, ଗିଲୋଇ ରସ, ଚୱନପ୍ରଶ, ବିସ୍କୁଟ, ଅତି କମରେ 5 ଯୋଡା ପୋଷାକ, ସାବୁନ୍, ଟୁଥ୍ ପେଷ୍ଟ ଏବଂ ବ୍ୟାଗରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଫା କରିବା ବାଲା ସାମଗ୍ରୀ ରଖିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ସେଓ କିମ୍ବା ଆମ୍ବ ପରି ଫଳ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ, ଯାହା ପ୍ରାୟ 7 ଦିନ ଯାଏଁ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏକ ଛୁରୀ, ଟିସୁ ପେପର, ଲୁଣ, ଚିନି ପ୍ୟାକେଟ୍, ଚା ବ୍ୟାଗ, ମଗ୍, ପେପର ପ୍ଲେଟ୍ ଏବଂ ଡିସପୋଜାଲ ଚାମଚ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ରଖନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଏକ ଷ୍ଟିମର ମଧ୍ୟ କିଣନ୍ତୁ। ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ସମୟରେ ଏହା ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ।

୫. ପରିବାରର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ: ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ ସେଣ୍ଟରରେ ରହି ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ହିସାବ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଘରକୁ ଫେରିବାବେଳେ ଅକ୍ସିମିଟର, ବିପି ମେସିନ୍ ଏବଂ ଥର୍ମୋମିଟର ଭଳି ଜିନିଷ ନିଅ ଏବଂ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଉପାୟ ବତାନ୍ତୁ। ଯଦି ଘରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଫୋନରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଭିଟାମିନ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ। ଜରୁରୀକାଳୀନ କେସରେ ଟେଷ୍ଟର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିପାରେ।

୬. ଘରକୁ କରାନ୍ତୁ ଡିସ ଇମ୍ଫେକଟ: ସରକାରଙ୍କ ଡିସ ଇନ୍ଫେକସନ ସୁବିଧାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ଘରୋଇ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଯିଏ କି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡିସ ଇମ୍ଫେକଟ କରିପାରିବେ। ଏହା ପରେ ପରିବାରକୁ ଆଗାମୀ 14 ଦିନ ପାଇଁ କ୍ୟାରେଣ୍ଟିନ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.