ଭାରତର ଏହି ୫ ମିସାଇଲ୍ ରେ ମିନିଟରେ ଚୀନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର ଅଛି ଶକ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ମିସାଇଲ୍

0 363

ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଦେଖାଇବା ପରେ ଭାରତ ଏହାର ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ, ଯଦି ଆପଣ ଭାରତୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିବେ ଯେ ଭାରତର ଅଗ୍ନି ସିରିଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚୀନ୍‌ର ଯେକୌଣସି ସହରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ତୀବ୍ର କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆଧୁନିକ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏଠାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସେନା ଏହାର ‘ଆକାଶ’ ମିସାଇଲ୍ ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛି ଯାହା ସେକେଣ୍ଡରେ ଯେକୌଣସି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କିମ୍ବା ଡ୍ରୋନ୍ ମାରିପାରେ। ଭାରତରେ କିଛି ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା କିଛି ମିନିଟରେ ଚୀନ୍ କୁ ମାରିପାରେ।

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର ପରମାଣୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଅଗ୍ନି -୫ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ। ୫,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ସହିତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ଆଣବିକ ୱାରହେଡ୍ ବହନ କରିପାରିବ। ଅଗ୍ନି-୫ କେତେ ଖତରନାକ୍ ଏହା ର ଆକଳନ ଏହି କଥାରୁ ଲଗାଯାଇପାରେ କି ଏହାର ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତି ପରିସରକୁ ପୂରା ଚୀନ ଆସେ। ମାନେ , ଯଦି ଭାରତ ଅଗ୍ନି -୫ ବ୍ୟବହାର କରେ, ତେବେ ଚୀନ୍‌ର ଯେକୌଣସି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇପାରିବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବେଜିଂ, ସାଂଘାଇ, ଗୁଆଙ୍ଗଜୋ ଏବଂ ହଂକଂ ଭଳି ସହରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିପାରେ। ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଚୀନର ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯଦି ଅଗ୍ନି -୫ ସମେତ ଭାରତର ଉଦାହରଣ ଲଦାଖ କିମ୍ବା ଗୁଆହାଟିର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ।

ଅଗ୍ନି -୫: ଅଗ୍ନି -୫ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହାର ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷା ୨୦୧୨ ରେ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନାଭିଗେସନ୍ ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକ କୌଶଳ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ସହିତ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅଗ୍ନି ସିରିଜର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଅସ୍ତ୍ର ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା, ଚୀନ୍, ଋଷ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ କେବଳ ଇଣ୍ଟରକଣ୍ଟିନେଣ୍ଟଲ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି।

ଅଗ୍ନି -୧: ଅଗ୍ନି ସିରିଜର ପୂର୍ବ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରୁ ଅଗ୍ନି -୧ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ୭୦୦-୧୨୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିପାରିବ। ଏହା ପ୍ରଥମେ ୨୦୦୪ ରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ-ଟୁ-ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଏକକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କଠିନ ପ୍ରୋପେଲାଣ୍ଟରୁ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଏକ ଟନ୍ ପେଲୋଡ୍ ବହନ କରିପାରିବ। ଯଦି ଏହାର ପେଲୋଡ୍ ହ୍ରାସ ହୁଏ ତେବେ ଏହାର ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।

ଅଗ୍ନି-୨: ୨,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ଫେସ୍-ଟୁ-ଭୂପୃଷ୍ଠ ଅଗ୍ନି-୨ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସୀମା ୩୦୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚୀନ୍‌ର ପଶ୍ଚିମ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରେ। ୨୦ ମିଟର ଲମ୍ବ ଦୁଇ ସ୍ତରୀୟ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲଞ୍ଚ ଓଜନ ୧୭ ଟନ୍ ଏବଂ ୨୦୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ପାଇଁ ୧୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମର ଭାର ଧାରଣ କରିପାରିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆଧୁନିକ ସଠିକତା ନାଭିଗେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ।

ଅଗ୍ନି-୩: ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟମ ସୀମା ଏବଂ ଏହାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଞ୍ଜ ୩୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଏହାର ଲମ୍ବ ୧୭ ମିଟର, ବ୍ୟାସ ୨ ମିଟର ଏବଂ ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟନ୍। ଏହାର ୨-ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଣାଳୀ ଅଛି ଏବଂ ୧.୫ ଟନ୍ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଅଗ୍ନି -୩ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହାଇବ୍ରିଡ୍ ନାଭିଗେସନ୍, ଗାଇଡ୍ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସେଟ୍ ହୋଇଛି।

ଅଗ୍ନି-୪: ଆଣବିକ କ୍ଷମତା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଅଗ୍ନି -୪ ମଧ୍ୟ ସର୍ଫେସ୍ ଟୁ ସର୍ଫେସ୍ ୪୦୦୦ କିଲୋମିଟର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିଜେ ଯେକୌଣସି ଉଡ଼ାଣ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ନାଭିଗେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସଜ୍ଜିତ। ଉନ୍ନତ ଆଭିଏନିକ୍ସ, ଫିପ୍ଥ ଜେନେରେସନ ଅନ୍ବୋର୍ଡ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ବଣ୍ଟିତ ସ୍ଥାପତ୍ୟ କୌଶଳ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.