ପାଗଳ ହେଇଗଲା ଏହି ଦେଶ, ଏହି କାରଣ ରୁ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପାଇଁ ୱାରେଣ୍ଟ କଲା ଜାରି…

0 267

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇରାନର ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲ କାସୀମ ସୁଲେମାନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ଇରାନ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ 35 ଜଣ ଇରାନର ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ତେହେରାନର ଓକିଲ ଅଲି ଅଲକସିମହର ଇଣ୍ଟରପୋଲରୁ ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି ।

ଜାନୁଆରୀ 3 ବାଗଦାଦରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ତେହେରାନ ଓକିଲ ଅଲି ଅଲକସିମହର ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ଅନ୍ୟ 35 ଜଣଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ’36 ଏପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନେ କାସିମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାରେ କିମ୍ବା ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

କାସିମଙ୍କ ହତ୍ୟା ହେବାର ପ୍ରାୟ 6 ମାସ ପରେ ଇରାନ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛି ।

ଆମେରିକାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ କାସିମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା, ଇରାନ ସହ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲା । ଏହି ସମୟରେ, ଜାନୁଆରୀ 3 ରେ ଆମେରିକାର ଧର୍ମଘଟରେ ଇରାନର ବିପ୍ଳବୀ ଗାର୍ଡ (ଆଇଆରଜିସି) ର ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲ ତଥା କୁଡ୍ସ ଫୋର୍ସ କମାଣ୍ଡର କାସୀମ ସୁଲେମାନିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.