ବ୍ୟାନ ହେବା ପରେ ଟିକଟକ୍ ଦେଲା ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ କହିଲା ଭାରତ ଯାହା କରୁଛି କରୁ ଆମ ଆପ୍ କୌଣସି…

0 3,277

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ଟିକଟକ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଆସିଛି। ଟିକଟକ କହିଛି ଯେ ଆମେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବୈଦେଶିକ ସରକାର କିମ୍ବା ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେଇନାହୁଁ। ଟିକଟକ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ ନିଖିଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପାଇଁ ଆମକୁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସରକାରୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଟିକଟକ, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ୱିଚାଟ, ସେୟାରାଇଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାମ ସ୍କାନର୍ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଛି।

ନିଖିଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଟିକଟକ ସମେତ 59 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ସରକାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଇଁ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଯାଉଛୁ। ପୂର୍ବ ପରି ଡାଟା ଏବଂ ଗୋପନୀୟତା ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଟିକଟକ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଆମେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ଚାଇନିଜ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସରକାର ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରୁନାହୁଁ”। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ TikTok କୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସର୍ଟ ଭିଡିଓ ସେବା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ତଥ୍ୟକୁ ଗୋପନୀୟ ରଖାଯିବ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତା ପାଳନ କରାଯିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଟିକଟକ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଭାରତର 14 ଟି ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇ ଇଣ୍ଟରନେଟକୁ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କରିଛି। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ କଳାକାର, କାହାଣୀକାର ଏବଂ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଅନୁଯାୟୀ ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଅନେକ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିକଟକ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଜଗତ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଟିକଟକର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ’59 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ସମ୍ପର୍କରେ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଇଟେଡାନ୍ସ ଦଳର 2000 ଲୋକ ଭାରତର ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଆମର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଆମେ ଗର୍ବିତ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.