ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଚାଇନାର ୫୯ଟି ଆପକୁ କଲେ ବ୍ୟାନ, ଜଣା ପଡିଲା ବ୍ୟାନ ପଛର କାରଣ

0 193

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡ୍ରାଗନ୍ ବିରୋଧରେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ହଠାତ୍ ଭାରତରେ ଟିକ୍ ଟକ୍ ସମେତ 59 ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ‘ଡିଜିଟାଲ ଆକ୍ରମଣ’ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇଛି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି।

ବାସ୍ତବରେ, 15-16 ଜୁନ୍ ରାତିରେ ଗାଲଭାନ୍ ଘାଟିରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଦେଶର 20 ଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରଠାରୁ ଉଭୟ ଦେଶରେ ଅନେକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି। କ୍ରମାଗତ ସାମରିକ ଏବଂ କୂଟନୈତିକ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ସମାଧାନ ମିଳିଲା ନାହିଁ। ଆଜି ବି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୋର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରର ବୈଠକ ହେବାର ଅଛି। ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିରନ୍ତର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଚାଇନିଜ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଅନେକ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଚୀନ୍ ଉପରେ ‘ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍’ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସରକାର ଚୀନକୁ ସିଧାସଳଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

କାହିଁକି ସରକାର ନେଲେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ?
ଆଇଟି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ କିଛି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ର ଅପବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଏହି ଆପ୍ସ ବିଷୟରେ ଏହି ଉତ୍ସରୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଆପ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରି ଭାରତ ବାହାରେ ଅବସ୍ଥିତ ସର୍ଭରକୁ ବେଆଇନ ଭାବରେ ପଠା ଯାଉଛି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦେଶର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ। ଏହି ଆକଳନଗୁଡ଼ିକର ସଂକଳନ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଦେଶର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ପାଇଁ ଏକ ବିପଦ। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପଛର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରତ ଚୀନ୍ କୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଭାରତ ଆଉ ନତମସ୍ତକ ହେବ ନାହିଁ। 20 ସୈନିକଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବା ଭାରତର ସମ୍ମାନକୁ ଗଭୀର ଭାବେ ଆଘାତ ଦେଇଛି। ତେଣୁ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.