ଏବେ ହିଁ ବଦଳାନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଫେସବୁକ ପାସୱାର୍ଡ! ଫେସବୁକ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲର…

0 3,248

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାଇରସ୍ ଆପ୍ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ତେବେ, ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ଫେସବୁକ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏବଂ ଫୋନରେ ଫେସବୁକ୍ ଚଲାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ 25 ଟି ବିପଜ୍ଜନକ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଆପ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଜଣେ ୟୁଜରଙ୍କ ଫେସବୁକ୍ ପାସୱାର୍ଡ ଚୋରି କରି ଡାଟା ଆକ୍ସେସ୍ କରୁଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଏହି ଆପ୍ସଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱରେ 2.3 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଥର ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଛି।

ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାଲେସିଅସ ଆପଗୁଡ଼ିକ ଷ୍ଟେପ୍ କାଉଣ୍ଟର, ୱାଲପେପର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ଭଳି ଆପ୍ ଭାବରେ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ସର କଭର ତଳେ ଏକ ସୁଦୂର ସ୍ଥାନରେ ବସିଥିବା ହ୍ୟାକର୍ମାନେ ଦୁନିଆର ଯେକୌଣସି କୋଣରେ ନିଜର ଶିକାରଙ୍କ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କଡା ନଜର ରଖନ୍ତି। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ZDNet ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ, ଫ୍ରାନ୍ସର ଟେକ୍ ଫାର୍ମ ଇଭିନାଙ୍କ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି 25 ଟି ନକଲି ଆପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଆପ୍ ପ୍ରକୃତ ଆପ୍ ବୋଲି ଦାବି କରି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଛି। ଆଭିନାଙ୍କ ସତର୍କତା ପରେ ଗୁଗୁଲ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଆପ ଗୁଡିକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛି।

ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆପ୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ହ୍ୟାକରମାନେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ନାମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଚୋରି କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପରେ, ମୂଳ ଫେସବୁକ୍ ଆପ୍ ନକଲି ଲଗଇନ୍ ପେଜ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାନିତ ହୁଏ। ୟୁଜରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଘଟୁଥିବା ଏହି ଜାଲିଆତି ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ନ ପାରି ସେମାନଙ୍କର ଫେସବୁକ୍ ଲଗଇନ୍ କରିଦିଅନ୍ତି। ଚୋରି ହୋଇଥିବା ୟୁଜରନେମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ସହିତ ହ୍ୟାକର୍ମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ତଥାପି, ପୂର୍ବରୁ ସମାନ ହ୍ୟାକିଂ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ହ୍ୟାକରମାନେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଏହି ଲଗଇନ୍ ବିବରଣୀକୁ ଡାର୍କ ୱେବରେ ଅନ୍ୟ ସାଇବର ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରୟ କରି ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ଉପାର୍ଜନ କରନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.