ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ COVAXINକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ ଭଲ ଖବର, ଜାଣି ହେବେ ଖୁସି

0 2,935

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣ କରୁଛି। ସବୁ ଦେଶ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ବାହାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଯାହା ପରେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଅଟକାଇ ଯାଇ ପାରିବ। ପ୍ରତିଦିନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 10 ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। 9 ଲକ୍ଷରୁ 10 ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କରୋନାକୁ ମାତ୍ର ତିନି ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଗତ ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ଧରି, ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଥିବା ନୂତନ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 35 ହଜାର ପାଖାପାଖି ରହୁଛି।

ପ୍ରତିଦିନ କରୋନାର ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତି, ଶାସନ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନକୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସାଧାରଣ ନାଗରିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି। କରୋନା ଭାଇରସ ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଟିକା COVAXIN ର ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମଣିଷଙ୍କ ଉପରେ ଟ୍ରାଏଲ ସଫଳ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଟୁଇଟ୍ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ କରୋନା ଟିକା ବିକାଶ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତା ମିଳୁଛି। ଏହି ମହାମାରୀ ଉପରେ ଆମେ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବୁ ବୋଲି ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ ଟ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଟିକା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲକୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର) ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଏହି ଟିକା ସଫଳତାର ସହିତ ପ୍ରିକ୍ଲିନିକାଲ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.