ମଶା କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପୁଛି କି କରୋନା ଭାଇରସ? ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ତଥ୍ୟ

0 1,272

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାର ବିସ୍ତାର ହେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଅଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ମଶାଠାରୁ ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଆଉ ଜଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ କି? ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶିତ ଫଳାଫଳ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତିଖର ଅଟେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିପଜ୍ଜନକ କରୋନା ଭାଇରସ ମଶା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ ନାହିଁ। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା ହେଉଛି କି କେଉଁ କେଉଁ ଜରିଆରେ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ। ଆମେରିକାର କାନସାସ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ମଶା ଉପରେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି। ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦଳ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମଶା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀକୁ କାମୁଡ଼େ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେହି ମଶା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କାମୁଡ଼େ, ତେବେ କରୋନା ଭାଇରସ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଠାରେ ପହଞ୍ଚିବ କି? ଅର୍ଥାତ୍ ମଶାମାନେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କି? ସେମାନେ ଏହାକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ନେଇପାରିବେ କି?

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଉପରୋକ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତର ନା ଜଣା ପଡିଛି, ମାନେ ମଶା ଦ୍ୱାରା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇ ନଥାଏ। SARS-COV-2 ର ମଶା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ମଶାମାନେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଗବେଷଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଗବେଷଣା ପ୍ରଥମ ଅଟେ।

ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିର ମଶା ଉପରେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ବହୁଳ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଏଡିସ୍ ଏଜିପ୍ଟି, ଏଡିସ୍ ଆଲବୋପିକ୍ଟସ୍ ଏବଂ କୁଲେକ୍ସ କ୍ୱିନାଫାସିଆସ୍। ଏହି ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତି କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ଚାଇନାରେ ଉପସ୍ଥିତ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିର ମଶାଙ୍କ ଠାରେ ଭାଇରସକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରିବାର ଶକ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ମଶା କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.