ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ବଡ଼ ଦାବି: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ୬ ପ୍ରକାର ଅଟେ, ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଜଣା ପଡିବ, ରୋଗୀ ବଞ୍ଚି ପାରିବ !

0 2,294

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ 6ଟି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କରୋନା ଭୁତାଣୁ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଭୁତାଣୁଙ୍କର ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଶୁଙ୍ଘିବା ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ହେବା ସମାନ ଅଟେ । ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ସର୍ବନିମ୍ନ ବିପଜ୍ଜନକ ଭୁତାଣୁ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ପରି ଲକ୍ଷଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଜ୍ୱର ନୁହେଁ | ଯେତେବେଳେ କି ତୃତୀୟ ପ୍ରକାରର ଭୂତାଣୁ ଡାଇରିଆର ଲକ୍ଷଣ ଥାଇପାରେ |

ଏହି ବିଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣକୁ ଆଧାରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ ୬ ପ୍ରକାରର ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି । ଭାଇରସର କ୍ୟାଟେଗୋରି ଜାଣିପାରିଲେ ହିଁ ଉଚିତ୍ ସମୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକି୍ତ୍ସା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିବ ।

ତେବେ ଏଭଳି ସମସ୍ତ କାଟାଗୋରିର କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଦା ଓ ଏବଂ ବାସ୍ନା ବାରିବାରର କ୍ଷମତା ହରାଇବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରାୟ ସମାନଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାରର ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ 1.5% ରୋଗୀ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରକାରର 4.4% ରୋଗୀ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପ୍ରକାରର ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 3.3% ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଚତୁର୍ଥ, ପଞ୍ଚମ ଏବଂ ଷଷ୍ଠ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ 8.6%, 9.9% ଏବଂ 19.8% ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନର ସହ-ଲେଖକ କ୍ଲେର୍ ଷ୍ଟିଭସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହେବାର ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ ଯଦି ଭୁତାଣୁ କେଉଁ ବର୍ଗରେ ଥାଆନ୍ତି ଜଣା ପଡ଼ିଯାଏ, ତେବେ ରୋଗୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.