ସରକାର 10,000 ଟଙ୍କାର ଋଣ ଦେଉଛନ୍ତି, ବଡ କଥା ହେଲା ଏହାକୁ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଡକୁମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ

0 1,503

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ରୋଜଗାର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । କାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର | ବ୍ୟାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସୁଧ ହାର ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଋଣ ନେବାକୁ ଏଡ଼ାଉଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ 10,000 ଟଙ୍କା ତୁରନ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପାଣ୍ଠି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 10 ହଜାର ଟଙ୍କା ଋଣ ଦିଆଯିବ:

ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ, ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦେଶରେ 3.8 ଲକ୍ଷ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର (ସିଏସସି) କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ‘Atamnirbhar Fund’ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 10,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପାଇପାରିବେ । ସରକାରଙ୍କ ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ସେବା ୟୁନିଟ୍ ସିଏସ୍ସି ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ବୁଧବାର ଏହା କହିଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ବିକ୍ରେତା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପାଣ୍ଠି ଯୋଜନା (PMSVAFY) ଗୃହ ଓ ନଗର ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଋଣ ନେଉଥିବା ଏହି ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାରରେ ମଧ୍ୟ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଏ |

ଏହି ଯୋଜନା ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ରୂପ ଦେବ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନୂତନ ସୁଯୋଗ ଖୋଲାଯିବ | ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ CSC ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଋଣ ପାଇଁ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନିଆଯିବ ନାହିଁ । ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ କାରବାର କରିବାକୁ ପଡିବ, ସେମାନେ ଏଥିରେ କ୍ୟାସ ବ୍ୟାକ ଅଫର ପାଇବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.