ଭାରତର ରାଫେଲ, ଚାଇନାର ଜେ -20 ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ର F-16 ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହୁଏ ତାହାଲେ କାହାର ହେବ ବିଜୟ !

0 3,616

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚୀନ୍ ଭାରତର ପୂର୍ବରେ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଅଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିବାର ସୁଯୋଗ ଛାଡୁ ନାହାନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଏପ୍ରିଲର ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରୁ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ବୁଝିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍‌ର ବୃହତ୍ତମ ବାୟୁ ଶକ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ଜେ -20 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଭାରତର ରାଫାଲ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ, ତେବେ କିଏ କାହା ଉପରେ ପଡିବ ଭାରୀ ?

ପାଗ ଯେତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେଉନା କାହିଁକି, ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚ ପର୍ବତ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ଉପତ୍ୟକା | ଏହା ମରୁଭୂମି କିମ୍ବା କଠିନ ଉପତ୍ୟକା ହେଉ, ରାଫେଲ ଦିନ କିମ୍ବା ରାତିର ଯେକ କୌଣସି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ | ରାଫାଲରେ ସ୍ଥାପିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଇଞ୍ଜିନ୍ ମାଇନସ୍ ଶୂନରୁ ମଧ୍ୟ କମ ତାପମାନ ରେ ସେକେଣ୍ଡରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ | ସେକେଣ୍ଡରେ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିବ ଏବଂ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ବିନାଶ କରିବ |

ରାଫେଲ୍ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ବିୟୁଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ବହନ କରୁଥିବା ସ୍କାଲପ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସେକେଣ୍ଡରେ ଯେକ କୌଣସି ବଙ୍କରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ଭାରତ ସୀମାରେ ଘାତକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉଭୟ ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନର ଷଡଯନ୍ତ୍ରକୁ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ଭାରତୀୟ ଆକାଶର ନୂତନ ଡିଫେଣ୍ଡର ରାଫାଲ ଚୀନ୍‌ର ଜେ -20 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ରାଫାଲ୍ ଏବଂ ଚାଇନାର J-20 ଡବଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସହିତ ଏକକ ସିଟ୍ | ଯେଉଁଠାରେ J-20 ର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ହେଉଛି ଷ୍ଟିଲଥ ଫାଇଟର | ସେହି ସମୟରେ, ରାଫେଲକୁ ଅନେକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ J-20 ରୁ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖେ | ରାଫେଲ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ ବ୍ୟତୀତ ଆକ୍ରମଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ |

ସାମର୍ଥ୍ୟ: ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଫେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ରାଫେଲ 24,500 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଜନ ବହନ କରିପାରିବ | ଏହି ସମୟରେ, J-20 34 ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ |

ରାଫେଲର ପରିସର 3700 କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବାବେଳେ J-20 ର ପରିସର 1200 ଏବଂ ଏହାକୁ 2700 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ | ଉଭୟ ବିମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାରିଟି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବହନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର କ୍ୱିଭରରେ ଥିବା ଉଭୟ ରାଫାଲ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଜେ -20 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଗତି ପ୍ରାୟ ସମାନ । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ଆମେରିକୀୟ F-16 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉପରେ ରାଫାଲ ମଧ୍ୟ ଭାରୀ | ରାଫାଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଥିବା ହାମର ଏବଂ ବିୟୁଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ରେଞ୍ଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.