ଏବେ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କଟିପାରେ ଚାଲାଣ, ସରକାର ଆଣିଲେ ନୂଆ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

0 79,419

ହେଲମେଟ ନ ପିନ୍ଧିଲେ ଚାଲାଣ କଟିବା ସାଧାରଣ କଥା ହେଲେ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ ବି କାହିଁକି କଟିବ ଚାଲାଣ? ଏବେ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ କିଣିବା ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରି ପଡିପାରେ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଲୋକାଲ ଓ ନିମ୍ନ ମାନର ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଚାଲାଣ କଟାଯିବ। ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଯଦି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ, ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଆରୋହୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ (BIS) ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ହେଲମେଟ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ହେଲମେଟଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଉଛି। ଏଥିସହ ଲୋକାଲ ହେଲମେଟ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଜୋରିମାନା ଏବଂ ଜେଲ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହି ନିୟମ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ହେଲମେଟ ନିର୍ମାତାଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ମାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ହେଲମେଟକୁ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ଲାଇସେନ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ ବିଏସ୍ ରେଗୁଲେସନ୍, 2018 ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ମାର୍କ ପ୍ରିଣ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦିଓ, ଯଦି ଏହା ରପ୍ତାନି ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ନାହିଁ। ରପ୍ତାନି ହେବାକୁ ଥିବା ହେଲମେଟଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ କ୍ରେତାଙ୍କ ଚାହିଦା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେବ। ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଆଦେଶର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବିଏସ୍ ଆକ୍ଟ 2016 ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯିବ।

ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଜୁଲାଇ 30 ରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ଆପତ୍ତି ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଥିଲା। ଲୋକ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କିତ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ 30 ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏ ବାବଦରେ ସରକାରଙ୍କୁ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଚିଠି ଲେଖି କିମ୍ବା ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଇ ପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.