କଣ ଏହି ଜରାୟୁ କ୍ୟାନସର? ଯେଉଁଥିରେ ହେଲା ଦୀପା ସାହୁଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କେତେ ଭୟଙ୍କର

0 77,923

ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦୀପା ସାହୁ କ୍ୟାନସର ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ। ସେ ଜରାୟୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିଲେ। ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଶେଷରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କଣ ଏହି ଜରାୟୁ କ୍ୟାନସର କାହିଁକି ଏହା ଏତେ ବିପଦଜନ୍ନକ ଯେ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଦୀପା ସାହୁ ଚାଲିଗଲେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ।

ସ୍ତନ କର୍କଟ ପରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ (Uterus Cancer)ହୋଇଥାଏ। ଆଜିକାର ସମୟରେ, ଯେକୌଣସି ବୟସର ମହିଳା ଏବଂ ବାଳିକାମାନଙ୍କରେ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ। ଏପରିକି ଜଣେ ଛୋଟ ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ। ସ୍ତ୍ରୀ ରୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏହା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ କର୍କଟ ଅଟେ। ଏଥିରେ ଓଭେରୀ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଭାଗ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସ୍ତନ କ୍ୟାନସର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ୍ୟାନସର ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ। ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ ସଚେତନ ଅଟନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଅନେକ ଥର କର୍କଟ ଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପଡନ୍ତି। ଏଭଳି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଅନ୍ୟତମ। ଏହା ବିଷୟରେ କମ୍ ସଚେତନ ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମହିଳା ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ: ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅନେକ ମହିଳା ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାରେ ଅବହେଳା କରନ୍ତି ଯାହା ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଅନିୟମିତ ବୃଦ୍ଧି। ଗର୍ଭପାତକୁ ରୋକୁଥିବା ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ।

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ: ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଯୋନୀ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ଟେମ୍ଫୁନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ସମୟରେ ରକ୍ତରେ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୁଏ ଏବଂ ଯଦି ଯୋନୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ଅଣ୍ଟା ଏବଂ ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୁଏ, ଥକ୍କା ଲାଗେ, ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ, ଭୋକ କମିଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଏହି ରୋଗର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ।

ଗର୍ଭାଶୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା: ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍କଟ ପରି, ଯଦି ଏହା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ତେବେ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ। ତେଣୁ ମହିଳାମାନେ ଯୋନୀରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଉପରୋକ୍ତ କ କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଭଲ। କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ପ୍ରତି ତିନି ବର୍ଷରେ ଏକ ପ୍ୟାପ୍ ସ୍ମାର୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। HPV ଜୀବାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ମଧ୍ୟ ନିୟମରେ ନେବା ଉଚିତ୍। ଯାହାଫଳରେ ଜରାୟୁ କ୍ୟାନସରର ଭୟ ରହିବନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.