ନୂଆ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଆସିଲା ଭଲ ଖବର: କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରୁ..

0 54,182

କରୋନା ଭାଇରସ ଉପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନୂତନ ତଥ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀ 9 ଦିନ ପରେ ସଂକ୍ରାମକ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍ 9 ଦିନ ପରେ, ଏହି କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅନ୍ୟକୁ ଏହା ବ୍ୟାପି ନଥାଏ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ medRxiv ରେ ଛପିଛି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଥିପାଇଁ 79 ଅଧ୍ୟୟନରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗଳା, ନାକ ଏବଂ ଷ୍ଟୁଲରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଭାଇରସ କଣିକା ନଅ ଦିନ ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଗେ କେଭିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟୋନିଆ।

ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସର ଜେନେଟିକ ପଦାର୍ଥ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯିବା ପରେ ହାରାହାରି 17 ରୁ 83 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆରଏନଏ ରୋଗୀଙ୍କ ଗଳାରେ ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଆରଏନଏ ସଂକ୍ରାମକ ରହିଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ PCR ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏହି ଦୁର୍ବଳ RNA ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି, ଯାହା ନଅ ଦିନ ପରେ ଭାଇରସ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ। ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସର RNA ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ମଳ ମଧ୍ୟରେ ରହିପାରେ କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ଭାଇରାଲ୍ RNA ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସହମତ ହୋଇଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କର ଭାଇରାଲ୍ ଭାର ବହୁତ ଅଧିକ। ରୋଗର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରୋଗୀ ସର୍ବାଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଅର୍ଥାତ୍ ଲକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭରୁ 5 ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଅନେକ ଥର, ରୋଗୀ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ବେଳକୁ ସେ ତାଙ୍କର ସଂକ୍ରାମକ ଅବଧି ଅତିକ୍ରମ କରିସାରି ଥାନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗୀଙ୍କ ପୃଥକ ପୃଥକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଲକ୍ଷଣହୀନ, ଅର୍ଥାତ୍ ଲକ୍ଷଣ ବିନା ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଭୟ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.